Huvi Marienholmi poolsaare vastu on märkimisväärne - Scandium

Huvi Marienholmi poolsaare vastu on märkimisväärne

Huvi Marienholmi poolsaare vastu on märkimisväärne

Kuigi Haapsalus Krimmi holmil käivad teist kuud lammutustööd ja ehitamisega pole veel algustki tehtud, on ligi veerandsada inimest end juba uute elamute ostuhuviliseks kirja pannud.

Krimmi holmi üks omanikest, Scandium Kinnisvara tegevjuht Maido Lüiste on hämmingus, et kuigi uute elamute kohta on infot jagatud vaid näpuotsaga, on nende vastu nii suur huvi. „Pildid ja videod on palju kajastust saanud. Tore on näha, et huvi poolsaare vastu on suur,” ütles Lüiste.

Ka Lüiste ise paanib oma pere suvekodu Krimmi holmile rajada. „Paljudel on soov end Haapsaluga siduda. Kui me hakkame siin ka ise käima, siis saame parema tunnetuse, mis vajaks veel tegemist ja kuidas saaks poolsaart paremaks muuta,” lisas ta.

Septembris on haapsallastel võimalik Krimmi holmi kohta oma sõna sekka öelda. Seda, kas huvilistega kohtutakse silmast silma või digilahenduse kaudu, on Lüiste sõnul veel lahtine.

„Eesmärk on Krimmi holm ka äriliselt tööle panna. Kui on mõtteid, kuidas tee merele paremini avada või promenaadi ja liikumisteid rajada, siis sellised ideed on väga teretulnud,” ütles Lüiste. Kümne aasta tagune detailplaneering nägi ette, et Krimmi holmile kõrghooneid ei rajata ja Lüiste sõnul planeeringut muutma ei hakata ning selliste ettepanekutega pole mõtet lagedale tulla.

Tulevikuplaanid on arendajal enamvähem paigas. Krimmi holmile on kavas ehitada luksuslikud kortermajad, jahisadam, restoranid ja spaa. Poolsaare tippu on kavas luua ujumiskoht, ehitada kohvik ning sinna tulevad korteriomanikele ka isiklikud paadisillad.

Praegu käib Krimmi holmil äge lammutamine. Teisipäeval oli seal viimast korda võimalik näha tänavakunstniku Lex Zoozi seinamaalinguid. „Maalinguid me säilitada sellisel kujul ei saanud, sest hooned ise on varisemisohtlikud,” ütles Lüiste. Küll aga on maalingud talletatud fotodele ja tulevikus plaanitakse neist luua näitus.

Lammutamine kestab kuni augusti lõpuni ning Lüiste ei soovita sel ajal inimestel seal ringi kolada, sest ehitusmasinad teevad tööd ning purustamise käigus tekkinud betooni- ja metallitükid võivad ettevaatamatule huvilisele viga teha. „Päeval on värav lahti, kuid sildil seisneb, et siseneda ei tohi. Maaomanik on vastutav, seega ei taha, et keegi praegu seal ringi jalutaks. Kui holmi linnarahvale avame, võtame värava eest ära,” ütles Lüiste.

Kuigi kohalikele ja ka mujalt tulnud inimeste jaoks on Krimmi holmi avamine Lüiste sõnul võib-olla isegi sajandi projekt, siis selleks, et kõik plaanitu valmis saaks, võib kuluda isegi kümmekond aastat. Hetkel ollakse tema sõnul töödega graafikus. „Praegu on kõikidel arhitektidel kollektiivpuhkused, kuid sügisel hakkab eelprojekti koostamine ja esimese etapi ehitusloa taotlemine,” ütles Lüiste.

Selleks, et nii mahukas arenduses ellu jääda, on Lüiste sõnul edu võti olemas: planeerida ja ehitada tuleb etappidena. „Suur projekt tuleb võimalikult väikesteks juppideks teha, siis on ta teostatav,” ütles Lüiste. Kõike korraga teha ei ole mõistlik, sest selleks oleks vaja korraga välja käia väga palju raha ning selliseid võimalusi on Eestis vähestel.

Tuleval kevadel loodetakse Krimmi holmil tee-ehitusega alustada. Esimese hooga ehitatakse tee, mis läbib holmi kuni lõpuni välja. Lisaks plaanitakse kevadel avada minivillade ehk teisaldatavate moodulmajade majutus, mis loob Haapsallu juurde nii majutusvõimalusi kui avab ühtlasi Krimmi holmi ka linnarahvale. „Arvan, et järgmise aasta algul alustame tarnetega ja kui kõik läheb plaanipäraselt, siis maiks on kümme minivillat valmis,“ ütles Lüiste.

Minivillade broneerimiseks luuakse eraldi platvorm, neid avab ja lukustab nutilukk. Minivilladega samal ajal plaanitakse alustada ka esimeste 25 korteriga majade ehitamisega, mis võiksid valmis olla 2024. aastaks. Kokku on plaanis holmile ehitada 20 väikest kortermaja kokku umbes 150 korteriga.

Scandium Kinnisvara ja Everaus Kinnisvara said Krimmi holmi omanikeks 20. mail. Arenduse visiooni väljatöötamisel on Scandiumi ja Everausi oluliseks partneriks olnud WhatIf meeskond eesotsas Juhan Kangilaski ja Maria Freimanniga. Arhitektuurilise lahenduse teeb 3+1 Arhitektid.

Krimmi holm tulevikus

  • 20 madalat kortermaja, kokku umbes 150 korterit
  • Merevaatega majad 30 m kaugusel merest
  • SPA, kohvikud, restoranid, pood, jahisadam
  • Korteriomanikele isiklikud paadisillad


Artikkel ilmus Lääne Elus 22.07.2022.