Uue kodu valik on emotsionaalne ja detailiderohke protsess. Tavapäraselt algab see elupaiga unistuste suurusest ja asukohast. Kui n-ö suured teemad on paigas ja valikusõelale on jäänud kindlad arendused, tasub laskuda detailidesse – milliseid lisaväärtusi antud kodud pakuvad ning mis on oluline just teie pere jaoks. Scandium Kinnisvara tootearendusjuht Carmen Pissarenko annab nõu, millistele aspektidele uue kodu valikul tähelepanu pöörata.
Küttelahendused ja energiatõhusus
Küttelahendused on uue kodu valikul muutunud väga oluliseks kriteeriumiks, seda kahel põhjusel – rekordkõrged energiahinnad ning suurenenud teadlikkus jätkusuutlikkusest ja tarbimise mõjust keskkonnale.
Mida suurem on uus planeeritav kodu, seda olulisemal kohal võiks küttelahenduse küsimus olla. Scandiumis oleme näiteks läbini jätkusuutlike lahenduste austajad ja nii pakume kõigis arendustes, kus vähegi võimalik ja loogiline, päikesepaneele ja maakütet. Maaküte juba iseenesest on üks ökonoomsemaid küttelahendusi, kuid kombineerides seda päikesepaneelidega, on võimalik kütte- ja jahutuskulud viia miinimumini ning periooditi luua küttekrediitigi.
Lisaks madalamatele energiakuludele on A-energiaklassi kodudel teinegi eelis. Nimelt on mitmetel pankadel energiatõhusatele kodudele paremad kodulaenuintressid ja laenutingimused.
Materjalid
Kuna kodu on paik, kus veedame suure osa oma vabast ajast, puhkehetkedest ja kosutavatest unetundidest, on enda hästi tundmisel oluline roll meid ümbritsevatel materjalidel. Kodus tasub eelistada naturaalseid hingavaid materjale nagu 1-lipiline looduslik puit- või spoonparkett (viimane on muide kõige keskkonda austavam valik!), puitalumiiniumraamiga aknad, silmasõbralik valgustus. Täna on eelistatud suured maast-laeni aknad, et eriti pimedatel perioodidel sisse lasta võimalikult palju naturaalset valgust ja luua kodust kaunis avar keskkond.
Ka hoonete välifassaadide materjalid mängivad meie enesetunde loomisel olulist rolli – kaasaaegsed puitfassaadid mõjuvad koduse ja hubasena, klaas ja (loodus)kivi samas suurlinliku ja elegantsena.
Ruumiprogramm
Kodu valikul on hea planeering võtmetähtsusega. Tasub läbi mõelda nii argipäevased kui ka puhkepäevade tegemised-toimetamised: kas iga soovija saab enda vajadustele vastava magamis- ja puhkamisala, kas vannitubade arv on piisav, millised vaated avanevad magamistubadest ja millised elutubadest, kas saunast pääseb otse terrassile või tuleb silgata läbi elutoa-köögi. Olenevalt võimalustest ja arendustest tuleb kindlasti kusagil teha kompromisse, kuid põhjalikumad arendajad on tihti suutnud paljud neist teemadest hästi läbi mõtestada. Oluline on perekeskis läbi rääkida, kus ollakse kompromissideks valmis ning millest loobuda ei soovita.
Kogemuse põhjal on pered küll erinevad, kuid hästi osatakse hinnata piisavat panipaikade ruumi, et silma alt nutikalt ära panna kõik igapäevaselt mitte kasutuses olev – talvejoped, sporditarbed, mänguasjad ja aiatarvikud. Väiksemate lastega peredes veedetakse reeglina rohkem aega elutoas-köögis, suuremate laste puhul on olulisemad suuremad magamistoad. Alates kolmest magamistoast võiks vannitubasid olla kindlasti rohkem kui üks, et hommikused toimetused mõnusalt sujuksid.
Väiksemate kodude puhul tasub eriti silmas pidada, et iga ruutmeeter oleks hoolikalt läbi planeeritud ning kasulikult kasutusse võetud. Nö ruumiröövlid võivad olla pikad koridorid, suured trepialad, liigselt suured magamistoad või töötoad. Kinnisvaras käib hinnastus ruutmeetripõhiselt ja parima väärtuse saab just neis kodudes, kus kõik ruumid oleksid maksimaalselt hästi kasutusse võetavad.
Välivõimalused lastele
Enne uue kodu ostuotsust tasub kindlasti tutvuda isiklikult piirkonnaga ja viia end kurssi, kas arenduses sees või lähipiirkonnas on lastele läbimõeldud tegevusalasid. Ideaalis võiks seal leiduda tegutsemisväljakuid erinevatele vanusegruppidele, sportimisalasid pisematele ja juba suurematele. Näiteks Scandiumi Luige Kodude arendusse loome kvartali keskele autovaba promenaadi, kus saavad rahulikult tõukerattaga sõita või jalutada nii pisemad lapsed kui ka värsked emad vankritega. Kvartali südamesse loome aga kogukonnamaja, kuhu oleme ette näinud lastehoiu ja jõu- ning joogasaali. Sellised investeeringud on üldjuhul arendaja enda taskust kogukonna väärindamiseks, mis tähendab, et neid tihti ei leia, kui nad kusagilt aga silma hakkavad, on arendus seda erilisem.
Kvartalisisene terviklikkus ja haljastus
Terviklik kvartalisisene arhitektuur ja haljastus on veel üks aspekt, mis ehk pelgalt kodulehel korteriplaane ja hindu vaadates silma ei paista, kuid mille kohta võib arendajatelt julgelt küsida. Täna näeme Eestis omajagu n-ö copy-paste arendusi, kus piirkonnasisesed majad on kõik ühte nägu. Vaikselt on tekkimas aga ka piirkondi, kus arhitektuurne nägemus on küll terviklik, kuid iga maja siiski väikeste nüanssidega oma nägu.
Sama on haljastusega, läbimõeldud terviklik ja pigem rikkalik haljastus muudab elu antud piirkonnas rahuldustpakkuvamaks ja erilisemaks. Kui arendaja poolt on valmis terviklik nägemus, mis sobib kokku nii arhitektuuri, elanike liikumistrajektooride kui ka sesoonsusega, annab see kodukvartali üldmuljele palju juurde.
Artikkel ilmus ajakirja Kodukiri septemberi numbris.