Segakasutuses büroohooned rikastavad linnapilti - Scandium

Segakasutuses büroohooned rikastavad linnapilti

Segakasutuses büroohooned rikastavad linnapilti

Maido Lüiste, Scandium Kinnisvara AS juht

Mixed-use ehk segakasutuses kinnisvara on märksõna, mida kuuleme üha sagedamini nii Euroopa kui Ameerika kinnisvaraarendajate huulilt. Hoonele või kompleksile mitme funktsiooni andmine rikastab maja kasutajate igapäevaelu, aga ka linnapilti selle ümber. On aeg, et hakkaksime ka Eestis büroohoonetest mõtlema suuremalt kui vaid majadest, kus tööl käia ja õhtul tuled kustu panna.

Segakasutuses büroohoone toob ühte hoonesse kokku elamis- ja äripinnad, täiendades neid erinevate meelelahutus- ja sportimisvõimalustega. Live-work-play dünaamika eelised peegelduvad mitmetes aspektides, millest kasu nii tööandjal, töötajal kui ka kohalikul elanikul.

Kõige suuremat muutust võrreldes tavabüroohoonetega on näha linnapildis. Tallinnas on omajagu piirkondi, mis voolavad õhtu saabudes inimestest tühjaks ja jäävad pimedaks esmaspäeva hommiku saabumiseni. Segakasutuse puhul näeksime sujuvat kaadrivahetust – kui töötajad lahkuvad, saabuvad hoonesse meelelahutuse tarbijad ja majaelanikud. Tulemiks on vibrantsem linnapilt, kus inimeste liikumist on pidevalt – olenemata päevast või kellaajast.

See omakorda soodustab kohaliku ettevõtluse levikut. Kui kohvikupidajal on lisaks kontoritöötaja lõunapakkumisele võimalik serveerida praade õhtusele külalisele ja samas majas meelelahutuse tarbijale, jätab ta söögikoha kell 15.00 kinni panemata. Võimalik, et teeb lisainvesteeringuidki restorani sisseseadesse ja teenindusse, tuues nii majja rahvast ka kaugemalt.

Majaelaniku vaatevinklist ei oleks elukoht enam vaid hoone, kus süüa ja magada, vaid keskkond, mille ümber keerleb igapäevaelu. Majaelaniku käsutuses oleks teenuste valik, mida majast lahkumata tarbida. Selleks võib olla jõusaal, lõõgastusala või restoran, kust haarata kaasa kvaliteetne hommikukohvi ja maitsev õhtusöök.

Mixed-use büroohoonesse kontorit planeeriv tööandja saab arvestada samade hüvedega, millega majaelanikudki, kuid väärtuste mõju oleks laiem. Tööjõuturu uuringud on näidanud, et noortele (kuid mitte ainult!) spetsialistidele on korraliku palga kõrval väga oluline hea töökeskkond ja lisavõimalused. Majasisene meelelahutusala koos jooga- ja jõusaaliga ning võimalusega samas atraktiivses majas ka elada, võib saada selleks oluliseks eripäraks, et tööturul kirkaimana silma paista.