Talvel rekordiliselt kõrgele kerkinud energiahinnad on muutnud uue kodu valikul küttelahenduse oluliseks valikukriteeriumiks. Üks energiasäästlikum, keskkonna- ja rahakotisõbralikem valik Eesti kliimas on maaküte, mida saab edukalt paigutada nii eramutele kui ka väiksematele kortermajadele. Täna on see uue kodu ostjate seas kõrgeimalt hinnatud küttelahendus.
Küttekulud maaküttega väiksemad
Maaküte kasutab kütmisel ära maapõues leiduvat soojust. Ka siis kui ilmad on muutunud külmaks, säilitab maapõu konstantse soojuse 4-12 kraadi juures. Maakütte kollektor kogub selle soojuse kokku ja edastab selle läbi torude maasoojuspumpa. Soojuspump töötleb kogutud energia ümber ja saadab selle kodus asuvatesse küttekehadesse nagu põrandaküte või radiaatorid. Samuti toodab maasoojuspump sooja tarbevett. Suvel saab maasoojuspumba abiga aga kodu ka jahutada.
Maaküte tarbib 5x vähem elektrit
Et süsteem toimiks, läheb vaja elektrienergiat, kuid oluliselt vähem kui tavaliselt. Kuldreegel on, et kulutades 1 kWh elektrienergiat, toodab maasoojuspump kuni 5kWh soojusenergiat. Küttekulud on nii ligi 80% väiksemad kui tavaliselt.
Maaküttega kodudel soodsam kodulaen
Maaküttega kodud on tavapäraselt parema energiaklassiga ja võimaldavad seetõttu saada paremat kodulaenu intressi. Näiteks LHV ja SEB pakuvad A-energiaklassiga kodu ostjale soodsamat intressi kui muidu.
Maakütte eelised kokkuvõtvalt:
- Väiksemad küttekulud
- Efektiivne ja energiasäästlik küttelahendus
- Keskkonnasõbralik, sest kütteenergia tootmiseks kasutatakse taastuvat allikat – maasoojust
- Maasoojuspump ei tekita müra ja on väikese hooldusvajadusega
Scandium Kinnisvara kasutab maakütet näiteks Luige Kodude arenduses, kus see on veelgi rohelisema tulemuse saavutamiseks kombineeritud päikesepaneelidega.