Kuidas arvutada potentsiaalset üüritootlust? - Scandium

Kuidas arvutada potentsiaalset üüritootlust?

Kuidas arvutada potentsiaalset üüritootlust?

Kinnisvarasse investeerimine on eestlaste seas läinud massidesse. Kogunenud säästud investeeritakse hea meelega üürikorterisse, sest paljude jaoks on kinnisvara paremini hoomatav kui teised investeerimisinstrumendid – on ju korter nähtav ja käega katsutav, mitte vaid number ekraanil.  Samas on hea tootlusi teiste varaklassidega võrrelda.

Vaatame lihtsate sammudega üle, kuidas (potentsiaalse) üürikorteri tootlust arvutada.

1. Üürikorteri ostu planeerides tee eeltöö sellest, kui palju piirkonnas keskmiselt üürihinda küsitakse. Hinda, kas silmapiiril olev korter on kuidagi erilisem kui turul pakutav – on ta silmapaistva ruumilahendusega, madalate kommunaalkuludega või on näiteks majal lisavõimalusi jõusaali või pesumasinaruumi näol.

Võrdlusbaasiks saab kasutada erinevate ettevõtete poolt tehtud analüüse ja statistikat. Kõige lihtsam on minna kinnisvaraportaali lehele ning võrrelda enda üürikorterit hetkel turul pakutavatega.

2.  Kui oled paika pannud, palju võiks olla sinu küsitav mõistlik kuuüür, siis arvuta maksimaalne võimalik aastatulu ehk korruta kuuüür 12ga.
Näiteks: Korteri üür saab olema 400 eurot kuus.
400€ x 12 = 4800€

3.  Jaga aastane tulu korteri ostukuludega, kuhu lisaks korteri hinnale arvesta sisse ka notaritasud. Kui korter ei ole sisustatud, siis arvesta ka sisustamise kuluga. Korruta saadud summa 100ga.
Näiteks: Korter maksab 65 000 eurot, notaritasud 350 eurot ja sisustus 3500 eurot.

4800€ / 68850€ = 0,0697

0,0697 x 100 = 6,97 ehk korteri aastaseks tootluseks saaks olema 7%.

Kui korter on juba sinu oma, siis asenda ostukulud korteri turuhinnaga.

Reaaltootlus võib aastati varieeruda, kuna korter võib üürniku vahetusest sõltuvalt seista paar nädalat tühjana. Mõistlik oleks arvestada ka väikese aastase remondifondiga, kuna asjadel on kombeks kuluda ja vananeda.

Halbadeks mõjuteguriteks, mis vähendavad sinu tootlust, võivad olla majanduslangus, ettenägematud probleemid korteriga (remondivajadus), lisainvesteeringute vajadus, et korteri atraktiivsust turul tõsta.

Headeks mõjuteguriteks, mis aitavad sinu tootlust suurendada, võivad olla indekseerimine ehk üürihindade tõstmine teatud perioodi tagant, inflatsioon, elamupiirkonna atraktiivsuse tõus, nõudluse kasv üürikorterite järele antud linnas.

Edukaid investeeringuid!