Kodu ostmine muutus kevadega lihtsamaks - Scandium

Kodu ostmine muutus kevadega lihtsamaks

Kodu ostmine muutus kevadega lihtsamaks

Kevade saabumisega on koduostu turul puhumas soodsamad tuuled. Eesti Pank langetas aprillis kodulaenu tingimuste nõudeid. Tänu sellele saavad kommertspangad keskmise sissetulekuga peredele taas välja anda suuremaid kodulaene. Samuti on langenud kodulaenuintressid ja suurenenud kaunite uute kodude hulk turul.

Kevad on traditsiooniliselt kinnisvaraturul kiire aeg. Soojemate ilmade saabumisega märkavad paljud pered, et süda ihkaks kodu ümber rohkem rohelust, suuremat rõdu või terrassi ning võimalusi looduses viibimiseks. Kuna Tallinnas on korterite hinnad püsivalt tõusmas, vaadatakse üha enam Tallinnast väljapoole, kus sama rahakott võimaldab oluliselt avaramaid võimalusi, kaunimat elukeskkonda ja ning rikkalikku rohelust.

Rahulolu kodukohaga on väikelinnades kõrgem

Paari aasta tagune elukeskkonna rahulolu mõõtnud uuring tõi selgelt välja, et pealinna lähedal väikelinnades elavad pered ja vanemad inimesed on eluga oluliselt rohkem rahul kui pealinlased. Väiksemad vahemaad, suurem rohelus, teenuste kättesaadavus ja elutempo rahulikkus olid märksõnad, mis väikelinnades olulist rolli mängisid. Üks kõrgemaid hindeid saanud linnu oli Keila, mis viimastel aastatel selgelt silma paistab.

Maineka elukeskkonnaga Keila kui kauni väikelinna musternäide

Keila on paljudele tuntud tänu oma lopsakatele parkidele, legendaarsele Rõõmu Kaubamajale ning kiirele (rongi)ühendusele Tallinnaga. Kohe Keila külje alla jääb Eesti üks suuremaid golfikeskuseid Niitvälja Golf ning lühikese sõidu kaugusele kaunis Klooga rand. See, et Keila on paljude seas armastatud kodulinn, näitab ka viimaste aastate üsna vilgas arendustempo, mis kulgeb linnas lainetena. Kui kaks aastat tagasi valmis loetud arv kauneid arendusi, siis 2025. aastal on taas prognoosida kolme arenduse valmimist. Keila üht kauneimat ja mõtteviisilt rohelisemat kortermaja Allika Kodud on arendamas Scandium Kinnisvara otse Keila kesklinna vaiksel Allika kõrvaltänaval. Siinne rohekatus, taimestikuga roheseinad ning mitmed peredele ja vanematele inimestele suunatud mugavused teevad silmad ette Tallinna arendustelegi.

Keskmise palgaga perede kodulaenulimiit nüüd oluliselt suurem

Kui viimasel aastal toimus uusi koduoste kõrge Euribori ning riskimarginaali tõttu üsna vähe, siis käesoleval aastal muutis Eesti Pank olulist kodulaenu regulatsiooni. Nii kasvab keskmise või väiksema sissetulekuga inimeste maksimaalne kodulaenulimiit ja endale saab lubada kallimat korterit kui see veel enne aprilli võimalik oli. Bigbank tõi märtsis Delfi Ärilehes avaldatud artiklis välja, et 1700-eurose sissetulekuga inimese maksimaalne kodulaenulimiit kasvas keskpanga regulatsiooni muutuse tõttu ligi 21 000 euro võrra. Kui vaadata just väikelinnade kinnisvarahindu, siis selline muutus on olulise tähtsusega, võimaldades nii mõnelgi perel kolida uude majja ja paremasse elukeskkonda.

Uut kodu ostes tasub kodulaenupakkumised võtta kõikidest pankadest

Uut kodu ostes tasub rahulikult üle käia kõik võimalused, mida väljavalitud uus kodu pakub. Näiteks pakuvad mitmed pangad soodsamat rohelaenu, mis rakendub vaid uutele A-energiaklassi kortermajadele. Samuti tasub julgesti pakkumised võtta lisaks kodupangalt ka kõigilt teistelt kodulaenu pakkuvatelt pankadelt – erisusi võib olla nii laenusuuruses, marginaalis, lepingutasu suuruses kui mitmetes teistes aspektides. Koduost on üks suuremaid investeeringuid, mida oma elus teeme ning tänane turg võimaldab kõiki alternatiive rahulikult kaaluda.