“Üürikinnisvara omanikuna saadan igal kuul tahtevastaselt tuhandeid eurosid Putini poole teele. Nii nagu paljud teised Eestis, Baltikumis, kogu Euroopas,” kirjutab Scandium Kinnisvara partner ja juhatuse liige Kalle Aron Äripäeva arvamusartiklis.
Seda seetõttu, et mitu minu ja äripartnerite omanduses olevat hoonet on täna gaasiküttel. Aastaid tagasi tehtud otsus maksab iga päevaga aina karmimalt kätte – nii raha sihtriigi, kõrgete kulude kui ka kehva keskkonnamõju suunalt. Kuigi suure rohefännina oleksin niigi motiveeritud, et gaasikatel lõplikult mõne alternatiivse lahenduse vastu vahetada (õhk-vesi soojuspump, miks mitte kombineeritult päikesepaneelidega), on viimane kulbitäis tõrva meepotis jabur olukord, kus ühelt poolt toetan sadade eurodega Ukrainat, Punast Risti ja Pagulasabi, kuid tuhandetega – aasta lõikes kümnete tuhandetega – Venemaad.
Euroopa Komisjoni energeetikavolinik Kadri Simson tõi 6. märtsi Esimeses Stuudios välja, et Euroopa Liit saadab igapäevaselt Venemaale 600 miljonit eurot gaasi tarbimise eest. See teeb igas kuus koos naftatasudega 30 miljardit eurot, mille idanaabri poole teele paneme. Tohutud summad, millega toetame riiki, keda teise käega sanktsioneerime. Õnneks on see minu, teie ja veel väga paljude kätes, et seda summat kuudega vähendada. Tehkem see otsus ja suunakem küttekulud edaspidi meie enda riigi taskutesse.
Tehniliselt ei ole õnneks tegemist ka kaelamurdva ülesandega. Olgu köetav pind 100 või mitu tuhat ruutmeetrit, üldjuhul piisab katla- või tehnoruumis süsteemi ümbertegemisest ja näiteks tava või tööstuslike õhk-vesi soojuspumpade paigaldamisest. Mitte midagi sellist, millega üks tubli küttega tegelev ettevõte hakkama ei saaks. Pluss-poolelt leiab aga lisaks Putini toetamise lõpetamisele ja suuremale energiasõltumatusele olulise teene meie keskkonnale, mille poole lähiaastate perspektiivis nagunii jõudma peaksime.
Rohepessimistid võivad märkida, et soojuspumbad tarvitavad kütmisel fossiilset elektrienergiat. Õnneks ei ole see juba tänagi enam täielikult korrektne. Roheliselt toodetud energia hulk oli tänu biomassile, biogaasile, tuule- ja päikeseenergiale juba 2021 aastal 41% kogu Eesti elektritoodangust ja 27% kogu tarbimisest. Kui gaasiraha läheb 100% Putini režiimile, siis enamiku fossiilsest elektrist tootsime kohalikust põlevkivist ja see raha jäi Eesti majandusse. Lähiaastatel valmib Eesti suurim Tootsi tuulepark ja kui töösse saavad võimekad meretuulepargid ning salvestusvõimsused Paldiskis, võib prognoosida roheenergia osakaalu võrgus juba 90% tasemel. Seetõttu ei pea kartma küttelahendusi, mis osaliselt tarbivad elektrit – see raha jääb Eestisse ja tulevikus on see elekter pea täielikult taastuvatest allikatest.
Võib prognoosida, et paari aasta pärast on Putini režiim – kui see peaks püsima jääma – selja veel rohkem sirgu ajanud ning tootnud piisavalt uusi rakette ja tehnikat, et rullida üle järgmise naaberriigi. Mina selle rahastamises enam osaleda ei soovi. Sellepärast kutsun üles ärksa meelega ettevõtjaid, kinnisvarainvestoreid ja koduomanikke üle Euroopa – tehkem julge rohetiigrihüpe gaasisõltuvusest välja ja lõpetame Putini sõjamasina rahastamise.