Maia Lõško, Scandium Kinnisvara müügijuht
2021. aasta on kinnisvaraturul alanud tempokalt. Hoolimata tervishoiukriisist, teevad korterite müügid rekordeid. Scandium Kinnisvara müügistatistika järgi on huvi kõrge ka üürikorteritesse investeerijate hulgas. Kuigi kinnisvara võib paista stoilise varaklassina, kus muutused toimuvad pikaldaselt, on viimaste aastate jooksul just üürikinnisvarasektor jõudsalt arenenud. Järgnevalt seitse uut suunda, mida üürikorterit soetades silmas pidada.
- Algamas on üürimajade ajajärk
Viimasel paaril aastal on Tallinnasse rajatud mitmeid hooneid, kus kortereid pakutakse eranditult üüriks. Mõnel juhul on terve maja üürileandjaks üks ettevõte, teisel juhul on üürikorterite omanikering lai. Üürimajade eeliseks on üürikorterite omanike kattuvad huvid – majas on üürnikud teretulnud ja korterite väljaüürimine aktsepteeritud. Nii on elimineeritud risk, et korteriühistu või naabrid väljaüürimist ei soosi või sellele lausa takistusi seavad.
Eeliseks võib olla ka majas tuntud üürileandja või üüribrändi olemasolu. Maja heast kuvandist ja turundusest võidavad ka teised üürileandjad.
- Eelista maja, mis pakub lisaväärtusi
Välismaa näitel on ka Eestis asutud arendama maju, kus lisaks korteritele on majaelanike kasutuses erinevad ühisalad. Näiteks Tallinnas Narva mnt 40 asuvas Avangardi majast leiab elanikele mõeldud jõusaali, pesumasinaruumi ja päikeseterrassi; Tartus asuvatest DUO Loftidest lisaks veel ka privaatse kinosaali ja üritusteruumi. Üüriturul annavad sellised lisaruumid olulise eelise ja õigustavad kõrgema üürihinna küsimist.
- Noortele meeldivad loftid
Loftiks loetakse läbi kahe korruse kõrguvat korterit, mis on tekkinud tänu vana tööstushoone rekonstrueerimist kortermajaks. Tööstushoonete kasutuselevõtmine korterelamutena on ülemaailmne trend, mis on ühe populaarsemaks muutunud ka Eestis.
Loftid meeldivad paljudele noortele tänu oma unikaalsusele, kuid ka praktilisele pinnakasutusele – suhteliselt väikesel pinnal tekib tänu magamisaseme lae alla viimisele rohkem funktsiooni. Tänu kõrgetele lagedele ja suurtele akendele on korterid avarad, valgusküllased ja trendikad.
- Nutilukud pakuvad mugavust
Nutilukud võimaldavad majja ja korterisse pääseda ilma võtmeta ehk koodiga. Koodid on distantsilt muudetavad. Heaks lahenduseks on see lühiajalise üüri puhul, mil külalised vahetuvad tihti. Uuele külalisele saab edastada unikaalse koodi, mis aktiveerub kindlaks määratud kuupäeval – jääb ära kohalemineku vaev ning külalistega ajaklapitamise vajadus. Nutilukkude eelis avaldub aga siis, kui vastavad lukud on ka välisustel ja maja üldustel.
- Üürikorter ei pea asuma Tallinnas
Koroonakriisis sattus pealinna üüriturg tugeva surve alla. Välisturism vähenes drastiliselt, mistõttu üüriturg küllastus üle – pikaajalisele üüriturule saabusid ka varasemad Airbnb korterid. Teistes Eesti linnades aitas survet üüriturule vähendada siseturismi tõus. Lisaks on näiteks Tartus ja Pärnus oluliselt tõusnud üürihinnad, mis võimaldavad saavutada pealinnaga sarnast või ka paremat tootlust.
- Professionaalsed sisustajad ja haldurid teevad elu lihtsamaks
Turule on tulnud mitmeid täisteenuse pakkujaid, kes võtavad enda peale kogu üürikorteri halduse – alates sisustamisest ja üürniku leidmisest kuni pisimuredega tegelemiseni. Kui kinnisvaraga tegeletakse põhitöö kõrvalt või distantsilt, on halduri valimise teed läinud ka paljud väikeinvestorid. Eeliseid on siin nii üürileandjatele kui ka üürnikele – teenuse kvaliteet tõuseb ja ärgitab sama tegema ka konkurentidelt.
- Seadusloome
Käesoleval aastal on jõustumas üüriturgu – ja suhteid reguleeriv seadusemuudatus. Ekspertide hinnangul soosivad paljud vastuvõetavad muudatused üürileandjate huve ja muudavad vaidlused üürilistega lihtsamaks. Samas kehtib siin reegel, et kõige lihtsam abinõu on ettevaatus ja ennetus. Põhjalik taustakontroll tulevasele üürnikule ja mõistlik üürileping aitavad ära hoida tekkida võivad ebameeldivused ja vaidlused, kuitahes lihtsaks nad võiksid kujuneda.
Artikkel ilmus Kinnisvarauudistes.