Kinnisvara on üks energiamahukamaid sektoreid. Ehitustegevusest ja hoonete kasutamisest vabanev CO2 moodustab üle 40% kogu maailma kasvuhoonegaaside heitkogusest. Lisaks kulub hoonete ehitamisele ja töös hoidmisele 40% kogu maailma energiast. Tohutud numbrid! On viimane hetk võtta vastutus ja astuda konkreetseid samme puhtama keskkonna suunas.
Õnneks on täna keskkond rohesammudeks soodne. Uudiseid jälgides on märgata, et positiivne „roheklõps“ on paljudes meie mõtteviisides ära käinud ja ühe enam ettevõtteid saab rohepöörde vajalikkusest aru. Oluline on rohevaimustus pöörata konkreetseteks sammudeks ja läbivaks hoiakuks.
Töö platsil ja projekteerijate tasandil
Täna hooneid projekteerides peavad kõik arendajad arvestama A-energiaklassi nõudega. See on oluline muudatus, mis on meieni jõudnud läbi seadusandluse. Samas tähendab A-klass ehk nn liginullenergiahoone, et iga m2 kohta võib hoone tarvitada 100kW elektrit aastas. See on endiselt suur kogus energiat. Arendajatena saame astuda sammu edasi ja suhtuda eeskirja kui miinimumnõudesse. Püüelgem nullenergia, veelgi parem – plussenergia hoone suunas. Viimane tähendab, et hoones on piisavalt integreeritud taastuvaid energiatootmisvõimsusi, et aasta keskmisena müüakse võrku rohkem energiat kui võrgust ostetakse. Peame üle saama paradigmast, et investeeringutahe lõpeb seal, kus A-klass on saavutatud. Nii, nagu me ei vali oma lastele turvatooli vaid odavaima hinna järgi, ei tohiks me luua 50-aastat kestvaid hooneid vaid Exceli viimase rea põhjal.
Lisaks peame panustama ka ehitusfaasis rohelisemale mõtteviisile. Kas ehitusprügi ja jäätmed leiavad sorteerimist ja õigesti ladustamist? Kas kasutatavad materjalid on keskkonda austavad – nii tootmisviisidelt kui ka pikaajalist kasutusaega tagavad? Kui veel mitte, siis juba järgmise hoone puhul võiks see nii olla!
Harime majade kasutajaid
Võime arendajatena teha kõik endast võimaliku, et hooned saavad energiatõhusad. Kui hilisemad hoone kasutajad aga rohepöördega kaasa ei tule, oleme võrrandiga poole peal. Lahendus? Aitame mõista ja motiveerime!
Oleme omal nahal kogenud, et fikseeritud kommunaalkulud üürimajades viivad kuni 43% kõrgema veetarbimise ja lausa 99% suurema elektritarbimiseni. Looduse seisukohalt on see kohutav valik. Lisaks põhjus-tagajärg suhte aktiveerimisele, on kasu info jagamisest. Näiteks lihtne graafik prügimajas tuletab kasutajale iganädalaselt meelde, kuidas korrektne prügisorteerimine saadab suure osa prügist uuesti ringlusesse. Päikesepaneele kasutavatel majadel juhend, et pesupesemiseks on soodsaim aeg just neil kellaaegadel.
Paneme rohetiigri hüppama
Selleks, et meie vägi üksikisikute ja -firmade näol ei jääks liiga väikeseks, on tarvis, et edulood ja parimad keskkonnahoiu praktikad jõuaks laiadesse massidesse. Just seetõttu oleme Scandiumiga Rohetiigri esindusorganisatsiooni üks asutajaliikmetest. Rohetiiger on ettevõtete koostööplatvorm, mille eesmärk on keskkonnateadlikkuse tõstmine ja tasakaalus majandusmudeli saavutamine Eestis. See on tohutu võimalus luua sünergiat väga erinevates majandusharudes ja teha sõna otseses mõttes Rohetiigri hüpe uue, süsinikuneutraalsema majanduse suunas! Nii et, Sina, Ettevõtte Juht, võta osa võimsast Rohetiigri hüppest ja tagame koos, et meie lastel oleks vähemalt sama roheline Eesti kui meil täna.
Kalle Aron, Scandium Kinnisvara partner
Artikkel ilmus Äripäevas 5. mail 2021.